
33 роки пройшло після аварії на Чорнобильській АЕС 1986р в ніч на 26 квітня жахлива трагедія світового масштабу на Чорнобильській АЕС зробила міста Чорнобиль і Припять безлюдним. ШАНА ТИМ ГЕРОЯМ, які поклали життя ліквідовуючи наслідки!
Вибух Чорнобиля сколихнув світ, закарбувавши в пам’яті людства дату жахливої техногенної катастрофи. Сталася трагедія, увесь обсяг негативних наслідків якої дедалі чіткіше усвідомлюється з плином часу. Аварія на Чорнобильській АЕС торкнулася не лише України, Білорусі та Росії, а стала викликом усьому світу, випробуванням на здатність спільними зусиллями долати катастрофи глобального масштабу.
Нагадаємо, о 1.23 годині 26 квітня 1986 року на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС в результаті серії теплових вибухів був зруйнований реактор, значна кількість радіоактивних речовин потрапила в навколишнє середовище. За розрахунками експертів, сумарний вихід радіоактивних матеріалів становив 50 мільйонів кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих в 1945 році на Хіросіму. В результаті катастрофи 1986 року було радіоактивно забруднено більш ніж 2,3 тисяч населених пунктів в 12-ти областях. Всього в Україні була заражена територія загальною площею 50 тисяч квадратних кілометрів. У країні налічується більш ніж 3 мільйони потерпілих від катастрофи, зокрема близько 1 мільйона дітей.

Останній, 3-й енергоблок ЧАЕС було зупинено 15 грудня 2000 року. Офіційний Київ неодноразово дорікав Заходу в невиконанні фінансових зобов’язань у зв’язку із закриттям станції. Проте, Україна минулого року самостійно добудувала ще два атомні блоки - на Хмельницькій і Рівненській АЕС.
Триває також робота із забезпечення безпеки саркофага над ЧАЕС.
Четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції вкрили новим захисним саркофагом. Арка має захищати навколишнє середовище від радіоактивного випромінювання. Нову захисну конструкцію насунули на стару, яка була побудована у 1986 році над зруйнованим енергоблоком. Будівництво нового конфайнменту розпочали у 2012 році. Арку називають найбільшою рухомою наземною конструкцією у світі – починаючи з 14 листопада і впродовж двох тижнів за допомогою спеціальної системи потужних гідравлічних домкратів споруду, заввишки 109 метрів, довжиною 165, шириною 250 метрів і загальною вагою понад 36 тисяч тонн перемістили на постійне місце над старим «саркофагом» – об’єктом «Укриття».

Будівництво конфайнменту здійснювали фахівці французького концерну Novarka та українські спеціалісти за кошти 28 держав-донорів. Споруда обійшлася приблизно в 1,5 мільярда євро. Проектний термін експлуатації об’єкта – 100 років. Загалом понад 10 тисяч інженерів та будівельників взяли участь у створенні проекту «Укриття-2» над аварійним реактором Чорнобильської АЕС. Чорнобильська трагедія завдала Україні глибокої рани, з якою країна жила протягом минулих цих років й змушена буде жити ще впродовж тривалого часу. Економічні збитки, спричинені катастрофою на ЧАЕС, стали серйозним гальмуючим фактором економічного розвитку нашої молодої незалежної держави. Тягар витрат, пов’язаний з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, який несе Україна, ще впродовж багатьох років матиме відчутний негативний вплив на економіку країни.